Do góry

Eurowizja


W dniu 1 maja 2016 roku uczniowie (Milena Ozimek, Katarzyna Haracz oraz Sara Bogdan i Jakub Haracz) reprezentujący Szkołę Podstawową im. Jana Pawła w Dobryninie wzięli udział w I edycji Przecławskiej Eurowizji.

Każda z występujących szkół reprezentowała jeden z europejskich krajów, który brał udział w konkursie Piosenki Eurowizji. Przed każdym muzycznym występem odbyła się prezentacja kraju w wybranej przez szkołę formie (Wiktoria Pleban i Martyna Augustyn). Reprezentantem szkoły mógł być artysta indywidualny, duet lub zespół. Nasza szkoła reprezentowała Niemcy. Jako niemiecka grupa muzyczna Wildecker Herzbuben w jednym z chyba najbardziej rozpoznawanym utworze piosenki biesiadnej w Niemczech wystąpiły Katarzyna Haracz i Milena Ozimek w towarzystwie grającego na trąbce Jakuba Haracza. Do utworu walczyka zatańczyła Sara Bogdan z Jakubem Haraczem. Plakat prezentujący Niemcy zapowiedziała Wiktoria Pleban, a omówiła go Martyna Augustyn. Opiekunem całej grupy był Dyrektor Szkoły wraz z Panią Katarzyną Olejarz oraz Panem Maciejem Kukułka. Do składu jury zostali wytypowani Pani Agnieszka Więch oraz  Wiktoria Pleban. Na zakończenie Majówki wystąpił zespół Mr Pollack.

Wildecker Herzbuben – to niemiecki duet, który ponad dwie dekady temu wylansował przebój „Herzilein”, jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych szlagierów heimatowych. W polskiej wersji piosenka ta nazywa się „Serduszka Dwa”. Duet Wildecker Herzbuben wystąpił również w Polsce w Chocianowicach w 2010 roku. Ich zaproszenie na Dni Chocianowic było, jak określają organizatorzy koncertu „strzałem w dziesiątkę”. Wielki namiot festynowy był wypełniony po brzegi. Kto przyszedł za późno, nie miał szans wejść do środka. Kultowi wręcz artyści zaprezentowali swoje największe przeboje, wzbudzając w zachwyt licznie zgromadzoną publiczność, która nagradzała artystów po każdej piosence ogromnym aplauzem. Film z wykonaniem piosenki „Herzilein” można zobaczyć na stronach youtube, klikając Piosenka Herzilein.

Dziękuję serdeczne wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie oraz ich opiekunom, a także ich rodzicom, którzy swoją pracą i zaangażowaniem bardzo mocno włączyli się w organizację tego wydarzenia. Gorące podziękowania kieruję do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomogli przy jego organizacji. W szczególny sposób wyrażam swoją wdzięczność Rodzinie Schachenhuber, która dobrała i wypożyczyła wykonawcom naszej szkoły oryginalne stroje. Liebe Familie Schachenhuber ausgesprochen herzlichen dank.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobryninie – Wiesław Jemioło