Do góry

Kolęda Misyjna


W dniu 30 grudnia 2018 roku, po raz kolejny kilkanaście grup kolędników misyjnych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobryninie oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Rzemieniu wraz ze swoimi opiekunami, pojawiło się na drogach naszej parafii, aby dzielić się radością Bożego Narodzenia i nieść pomoc najmłodszym mieszkańcom z Krajów Misyjnych, a w szczególności dzieciom z Boliwii.

Kolędnicy przychodzą też i po to, aby nam przypomnieć, że Chrystus narodził się nie tylko dla nas, ale dla wszystkich ludzi, również dla tych, którzy Go nie znają lub znają tylko powierzchownie. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci wspiera w krajach misyjnych blisko 100 projektów. Dzięki zebranym środkom wspierane są między innymi szkoły, przedszkola, domy dla dzieci ulicy, a także programy dożywiania, opieki zdrowotnej i ochrony życia dla chorych, osieroconych i ofiar przemocy.

Kolęda misyjna w Diecezji Tarnowskiej rozpoczęła się w 1993 roku od 12 parafii. Każdego roku do tej pięknej inicjatywy dołączają nowe parafie w tym także nasza parafia. Od dwudziestu trzech lat obserwujemy, więc znaczny rozwój misyjnej kolędy. W roku ubiegłym w tym wymownym przedsięwzięciu wzięło udział aż 416 parafii. To wielka armia ponad 21 000 dzieci, które odwiedzają tysiące rodzin. Zebrana przez nich kwota to ponad 1,5 miliona złotych. To swoisty rekord, ale nie powinien on zajmować najważniejszego miejsca w całym kolędowaniu i duchowej formacji, lecz radość, że można pomóc wielu rówieśnikom, docierając pośrednio do ich serc.

Na pamiątkę od kolędników misyjnych otrzymujemy papierową bombkę, potraktujmy ją, jako symbol wdzięczności tych dzieci, które będą się cieszyć z naszej pomocy i dziękować Bogu za naszą wiarę.

W imieniu wszystkich, którzy doświadczą naszej miłości oraz własnym, przesyłam wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną kolędę misyjną, a w szczególności dzieciom oraz ich opiekunom i organizatorom.

Ks. Andrzej Jurusik

 

Z KOLĘDĄ W DOMU

Boże Narodzenie 2018

SCENKA

Postacie: Maryja z Dzieciątkiem Jezus, Józef, anioł, dziecko afrykańskie, dziecko latynoskie.

Hasło kolędowania misyjnego w 2018 roku:  „Suma yatiyawi sana munapxta”,  wyrażone jest w języku aymara, którym posługują się mieszkańcy Boliwii, gdzie pracują tarnowscy misjonarze. 

Hymn kolędników misyjnych

 

Anioł:

Głosimy Dobrą Nowinę dla całego świata.

„Suma yatiyawi sana munapxta”(czyt.: suma jatijałi sań monapta )

Radujcie się wszyscy, bo mały Syn Boży,

Przyszedł na świat po to, by nikt się nie trwożył.

 

Józef:

Narodził się w chłodzie, zaznał trudu wiele,

Przez swe ludzkie życie jest nam przyjacielem.

Jednak wielu ludzi o tym nie słyszało,

Możemy im pomóc, pracy jest niemało.

 

Afrykańczyk:

Módlmy się gorliwie o wielu misjonarzy,

By Bóg ich siłą, zdrowiem i świętością darzył.

Modlitwą otaczajmy też misyjne kraje,

Każdy grosz nam przekazany tak wiele nam daje.

 

Latynos:

Szkoły, studnie i szpitale dzięki wam już mamy,

W kościele czy kaplicy z Bogiem się spotykamy.

W sierocińcu przebywają dzieci opuszczone,

A te, którym burczy w brzuszku, będą nakarmione.

 

Maryja:

Wiele potrzeb jest na świecie, wielu również trzeba

Dobrych ludzi, którzy innym chcą przychylić nieba.

Ja te wasze ludzkie sprawy Synowi zanoszę,

„Jezu, Ty się tym zajmij” – tak gorąco Go proszę.

 

Wszyscy:

Całym sercem dziękujemy za waszą gościnę!

Za modlitwę i za datek – pomocy kruszynę.

Jak nam Bóg da, to za roczek znowu się spotkamy,

Na pamiątkę tej kolędy bombkę zostawiamy. (wręczamy pamiątki)

 

Kolęda: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.