Do góry

Pasowanie na czytelnika


Współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Ciągły pośpiech i stres, brak czasu dla rodziny, nadmierne korzystanie z mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne i coraz gorzej posługuje się językiem ojczystym. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos lub samodzielne czytanie przez dziecko uczą je języka i myślenia, rozwijają pamięć i wyobraźnię, przynoszą wiedzę i wzorce dobrych zachowań. Wzmacniają również poczucie własnej wartości. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska.

Ponadto czytanie jest bardzo ważne, ponieważ obcowanie z tekstem pisanym i ilustracjami, sprawia specyficzny rodzaj przyjemności. Nic jej nie zastąpi. Muzyka, film, teatr – także dają przyjemność, ale innego rodzaju. Dzięki książce możemy uciec w świat wyobrażeń, przeżywać silne emocje. Dlaczego my, dorośli, sięgamy po raz kolejny po tę samą, często ta ulubioną książkę, ponieważ chcemy na nowo przeżyć, poczuć to, co tak nas pociąga, co jest dla nas tak miłe.

10 stycznia 2019 roku w naszej bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. W tym dniu 14 uczniów klasy pierwszej – wychowanków Pani Marty Augustyn – zostało oficjalnymi czytelnikami. Uroczystość poprowadzona została przez koleżanki i kolegów z klasy siódmej, którzy omówili księgozbiór oraz przypomnieli zasady obowiązujące w bibliotece. Pan Dyrektor Wiesław Jemioło przypomniał przy okazji uroczystości, o tym jak ważne jest czytanie i jakie przynosi korzyści każdemu. Nie obyło się również bez przywołania znajomości klasycznych bajek i baśni – tutaj pierwszaki wykazały się ich dużą znajomością. Na koniec bibliotekarka – Pani Jadwiga Więckowicz-Kopacz pasowała wszystkich na czytelników i wręczyła wszystkim pamiątkowe dyplomy.  

 

Jadwiga Więckowicz – Kopacz